kamera-ile-kasik-fitiklari

Hızlı Bilgi Formu

Kamera İle Kasık Fıtıları

Laparoskopik kamera ile kapalı sistem fıtık ameliyatında yapılan kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını azaltır. Ameliyat sonrası ağrı, enfeksiyon, ilerleyen zamanda kronik cilt hassasiyetleri ne daha az rastlanır.

Laparoskopik kamera ile kapalı fıtık ameliyatı kesi yerlerinin küçük olması kozmetik bakımından da faydalıdır. Kısa zaman sonrası ameliyat kesi yerlerini bulmak imkansızlaşır.

Her iki taraftaki kasık fıtığını aynı deliklerden tamiri yapılabilmktedir. Bundan dolayı iki taraflı kasık fıtıklarında son derece tercih edilebilir.

Açık Yöntemle

Açık yöntemle iki taraflı kasık fıtığı yapıldığında, daha fazla doku hasarı birliteliğinde yara komplikasyonu riski vardır. Laparoskopik kamerayla kapalı fıtık ameliyatı, zorlukla beraber doğru orantılı ciddi bir avantaj sağlar; sporcular ve vücudu ile çalışanlar açısından avantajlı bir tercihdir.

Kendi iş yerinde çalıİlk fıtık ameliyatı açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir.

Dolayısıyla Nüks

Dolayısıyla nüks fıtıklarda da fıtık ameliyatını kapalı yöntemle yapmak gerekir. Şanlar ve iş motivasyonu yüksek kişiler kapalı fıtık ameliyatı sonrası işgücü kaybı yaşamazlar. Kapalı fıtık ameliyatlarında karın içine konan yama femoral fıtık alanını da örter. Femoral fıtıklar kasık fıtıkları içinde daha az görülür ve daha çok kadınların fıtığıdır.

Açık ameliyatta konan yama femoral alanı örtmediği için buradan nüksler görülebilir. O nedenle kadınlarda kapalı fıtık ameliyatının sonuçları daha iyidir.

Sporcuların Fıtık

Sporcuların fıtık ameliyatı sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir.

Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir.